RSS | Archive | Random

About

Blessthefall, bands in general, football, NY Giants, awesome pictures and anything else :)

Following

21 September 14

solarsenpai:

adampacmanjones:

goldenclitoris:

THIS IS TRULY THE WILDEST SHIT I HAVE EVER SEEN AND I LOVE IT

My god

bruhhhh

(Source: pills--kill)

Reblogged: smokingcrackcocaine

Posted: 1:51 PM

theirs:

jegusgogfuckass:

did you kno that 10 million pounds of maple syrup was stolen from quebec

10 million pounds

1/3 of the government’s reserve

like. how do you even steal 10 million pounds of maple syrup. where do you hide it. what would you even do with it

why does the canadian government have a maple syrup reserve 

(Source: officialplanetmars)

Reblogged: obamnah

18 September 14

gameofchrons:

is this what having a penis is like 

image

(Source: hanukkahlewinsky)

Reblogged: guy

Posted: 2:14 PM
nintendoodle:

black-knife:

moniquill:


Abandoned 123 year old school

For sale: totally not haunted, we promise. Like we pinky swear. No wailing child ghosts. No endless walls of text about the coming of the end times appearing on chalk boards when you turn your back. No creepy singing. Totally cool.

plant blog

this is a building not a plant

nintendoodle:

black-knife:

moniquill:

Abandoned 123 year old school

For sale: totally not haunted, we promise. Like we pinky swear. No wailing child ghosts. No endless walls of text about the coming of the end times appearing on chalk boards when you turn your back. No creepy singing. Totally cool.

plant blog

this is a building not a plant

(Source: stunningpicture)

Reblogged: insuffferablebastards

Posted: 2:11 PM
bencrowther:

This machine allows anyone to work for minimum wage for as long as they like. Turning the crank on the side releases one penny every 4.97 seconds, for a total of $7.25 per hour. This corresponds to minimum wage for a person in New York. This piece is brilliant on multiple levels, particularly as social commentary. Without a doubt, most people who started operating the machine for fun would quickly grow disheartened and stop when realizing just how little they’re earning by turning this mindless crank. A person would then conceivably realize that this is what nearly two million people in the United States do every day…at much harder jobs than turning a crank. This turns the piece into a simple, yet effective argument for raising the minimum wage.

bencrowther:

This machine allows anyone to work for minimum wage for as long as they like. Turning the crank on the side releases one penny every 4.97 seconds, for a total of $7.25 per hour. This corresponds to minimum wage for a person in New York. This piece is brilliant on multiple levels, particularly as social commentary. Without a doubt, most people who started operating the machine for fun would quickly grow disheartened and stop when realizing just how little they’re earning by turning this mindless crank. A person would then conceivably realize that this is what nearly two million people in the United States do every day…at much harder jobs than turning a crank. This turns the piece into a simple, yet effective argument for raising the minimum wage.

(Source: blakefallconroy.com)

Reblogged: smokingcrackcocaine

Posted: 2:10 PM

(Source: lawebloca)

Reblogged: smokingcrackcocaine

17 September 14
emilysachs:

HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! 

emilysachs:

HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! HELLO DOG! 

(Source: speedlimit15)

Reblogged: guy

Posted: 11:25 PM
vampirevvekend:

ah yes, the timeless literary classic ‘romeo and bob’ 

vampirevvekend:

ah yes, the timeless literary classic ‘romeo and bob’ 

Reblogged: guy

15 September 14
wilderness-lair-shatterdome:

jasminedarling:

He was a skater goat, he said see you later, goat.

HE WASN’T GOAT ENOUGH FOR HERD

wilderness-lair-shatterdome:

jasminedarling:

He was a skater goat, he said see you later, goat.

HE WASN’T GOAT ENOUGH FOR HERD

(Source: babygoatsandfriends)

Reblogged: smokingcrackcocaine

Posted: 9:13 PM
yoomsters:

mysoulhasgrowndeep-liketherivers:

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.
Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

Acting like 15 dollars ain’t a lot I can eat fast food for like 3 days on $15

There are so many studies showing the relationship between socio-economic status and overweight issues/obesity.
Educate yourselves.I was privileged to go to school and learn about this but it’s available online. And if you’re tumblr, you have internet access. Do your research. Please.

yoomsters:

mysoulhasgrowndeep-liketherivers:

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.
Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.

Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

Acting like 15 dollars ain’t a lot I can eat fast food for like 3 days on $15

There are so many studies showing the relationship between socio-economic status and overweight issues/obesity.

Educate yourselves.
I was privileged to go to school and learn about this but it’s available online. And if you’re tumblr, you have internet access. Do your research. Please.

Reblogged: fuckyeahilikechicks

Themed by Hunson. Originally by Josh